Skip to content

Ünnepnapok

Ünnepnapok szerte a világon

  • Évszakok ünnepei
    • Tavaszi Ünnepek
    • Nyári Ünnepek
    • Őszi Ünnepek
    • Téli Ünnepek
  • Ünnepek a világ körül
    • Kínai ünnepek
    • Latin-Amerika
    • USA
  • Ünnepi hagyományok
  • Vallási ünnepek
    • Keresztény ünnepek
    • Zsidó ünnepnapok
    • Imádságok
  • Toggle search form
  • Vappu ünnep Helsinkiben, fiatalok tavaszi fesztiválon kék lufikkal és közösségi hangulatban
    Május 1 a világban – nem mindenhol ugyanazt ünneplik Évszakok ünnepei
  • Húsvéthétfő locsolkodás hagyományos falusi környezetben, húsvét hétfői népszokás
    Húsvét hétfőn mit ünneplünk Évszakok ünnepei
  • Húsvéti tojásfestés asztalon tulipánokkal és festékekkel
    Miért mozgó ünnep a húsvét? Évszakok ünnepei
  • Templomi freskó, amely a korai keresztény egyház hangulatát idézi a niceai zsinat idejéből
    Mi volt a niceai zsinat? Ünnepi hagyományok
  • Május 1-i felvonulás résztvevői transzparensekkel Magyarországon a szocializmus idején
    Mit ünneplünk május elsején? Évszakok ünnepei
  • Az Advent - Adventi koszorú
    Az Advent Évszakok ünnepei
  • Kínai újév piros sárkánya
    A Kínai Újév Évszakok ünnepei
  • Hálaadás ünnepe, egészben sült pulyka ünnepi asztalon
    A hálaadás ünnepe Évszakok ünnepei

Címke: húsvét

Húsvét és pészah – hogyan kapcsolódik össze a keresztény és a zsidó ünnep?

Posted on 2026.04.14.2026.04.16. By Agi
Húsvét és pészah – hogyan kapcsolódik össze a keresztény és a zsidó ünnep?

A húsvét és a zsidó pészah első pillantásra két egészen külön világnak tűnhet. Más ételek, más szertartások, más vallási hangsúlyok és más családi szokások kapcsolódnak hozzájuk. Míg a keresztény húsvéthoz sokak fejében a feltámadás ünnepe, a templomi szertartások, a húsvéti sonka, a tojás és a locsolkodás társul, addig a pészah a kivonulás, a kovásztalan kenyér,…

Read More “Húsvét és pészah – hogyan kapcsolódik össze a keresztény és a zsidó ünnep?” »

Évszakok ünnepei, Keresztény ünnepek, Tavaszi Ünnepek, Vallási ünnepek, Zsidó ünnepnapok

Nagypéntek jelentősége

Posted on 2026.04.07.2026.04.16. By Agi
Nagypéntek jelentősége

A nagypéntek a keresztény világ egyik legmegrendítőbb és legcsendesebb napja. Ezen a napon Jézus Krisztus kínszenvedésére, keresztre feszítésére, halálára és temetésére emlékeznek a hívők. A húsvéti ünnepkörön belül ez a legmélyebb gyász ideje, ugyanakkor a lelki elcsendesedés és a feltámadásra való várakozás napja is. A keresztény hagyomány szerint Jézust a zsidó húsvét idején ítélték halálra,…

Read More “Nagypéntek jelentősége” »

Évszakok ünnepei, Keresztény ünnepek, Tavaszi Ünnepek

Mi volt a niceai zsinat?

Posted on 2026.04.06.2026.04.16. By Agi
Mi volt a niceai zsinat?

A niceai zsinat (más néven nikaiai zsinat) az első egyetemes keresztény tanácskozás volt, amelyet Kr. u. 325-ben hívtak össze a mai Törökország területén fekvő Niceában. A zsinatot I. Konstantin római császár kezdeményezte. Célja az volt, hogy egységet teremtsen a keresztény egyházban, mert abban az időben sok kérdésben eltérő tanítások léteztek. Miért volt szükség a zsinatra?…

Read More “Mi volt a niceai zsinat?” »

Ünnepi hagyományok

Miért mozgó ünnep a húsvét?

Posted on 2026.04.06.2026.04.16. By Agi
Miért mozgó ünnep a húsvét?

A húsvét a kereszténység egyik legfontosabb ünnepe, mégis minden évben más időpontra esik. Sokan felteszik a kérdést: miért „mozog” a húsvét dátuma? Ennek oka nem véletlen, és a választ egyszerre kell vallási, csillagászati és történelmi könyvekben keresni. A húsvét dátumát ugyanis egy ősi szabály határozza meg, amely a Nap és a Hold járásához is kapcsolódik….

Read More “Miért mozgó ünnep a húsvét?” »

Évszakok ünnepei, Keresztény ünnepek, Tavaszi Ünnepek, Ünnepi hagyományok, Vallási ünnepek

Húsvét vasárnap mit ünneplünk?

Posted on 2026.04.06.2026.04.16. By Agi
Húsvét vasárnap mit ünneplünk?

A húsvétvasárnap a keresztény világ legnagyobb ünnepe, amikor Jézus Krisztus feltámadására emlékeznek. A keresztény hit szerint Jézus a kereszthalálát követő harmadik napon legyőzte a halált, és ezzel megváltást hozott az emberiség számára. Ez az ünnep tehát a reményről, az újrakezdésről és az élet győzelméről szól a halál felett. A húsvétvasárnap jelentősége abban is rejlik, hogy…

Read More “Húsvét vasárnap mit ünneplünk?” »

Évszakok ünnepei, Keresztény ünnepek, Tavaszi Ünnepek, Ünnepi hagyományok, Vallási ünnepek

Húsvéti hagyományok – szokások és jelentésük

Posted on 2026.04.06.2026.04.16. By Agi
Húsvéti hagyományok – szokások és jelentésük

A húsvét nemcsak vallási ünnep, hanem gazdag hagyományokkal is összefonódik. Ezek a szokások országonként és kultúránként eltérhetnek, mégis sok közös elem figyelhető meg bennük: a tavasz, az újjászületés és az élet ünneplése. A legismertebb húsvéti hagyományok közé tartozik a tojás festése és ajándékozása. A tojás az élet és az újjászületés jelképe, amely jól illeszkedik a…

Read More “Húsvéti hagyományok – szokások és jelentésük” »

Évszakok ünnepei, Tavaszi Ünnepek

Keresés az Ünnepnap Blogon:

Téli ünnepnapok

  • A Kínai Újév
  • Az Advent

Tavaszi ünnepnapok

  • Japán gyereknap – mit jelentenek a koinobori pontyok?
  • Fagyosszentek és Fagyos Zsófia – miért féltek tőlük annyira régen?
  • Anyák napja Magyarországon – az édesanyák ünnepe május első vasárnapján
  • Május 1 a világban – nem mindenhol ugyanazt ünneplik
  • Májusfa állítás jelentése és hagyománya

Nyári ünnepnapok

    Őszi ünnepnapok

    • A hálaadás ünnepe
    • Día de los Muertos: A mexikói Holtak Napja
    • A Keresztény Halottak Napja
    • Mindenszentek
    • Halloween: A Szellemes Ünnep

    Legfrissebb Ünnepnapok cikkek

    • Japán gyereknap – mit jelentenek a koinobori pontyok?
    • Fagyosszentek és Fagyos Zsófia – miért féltek tőlük annyira régen?
    • Anyák napja Magyarországon – az édesanyák ünnepe május első vasárnapján
    • Május 1 a világban – nem mindenhol ugyanazt ünneplik
    • Májusfa állítás jelentése és hagyománya

    Ünnepek kategóriánként

    • Évszakok ünnepei
    • Imádságok
    • Japán ünnepek
    • Keresztény ünnepek
    • Kínai ünnepek
    • Latin-Amerika
    • Német ünnepnapok
    • Őszi Ünnepek
    • Tavaszi Ünnepek
    • Téli Ünnepek
    • Ünnepek a világ körül
    • Ünnepi hagyományok
    • USA
    • Vallási ünnepek
    • Zsidó ünnepnapok

    Ünnepnap olvasnivalók

    advent adventi gyertya adventi koszorú böjt családi ünnepek feltámadás főima gyermeknap Haggada Halloween Halottak napja Hálaadás húsvét Húsvét eredete húsvéti hagymányok húsvéti szokások húsvéti ételek húsvét ünnepkör kereszténység kivonulás Kína kínai locsolás macesz majális megváltás május 1 hagyományok májusi hagyományok má nistáná néphagyomány népi hiedelmek népszokások pészach pészach hagyományok szabadulás szentek széder este udvarlás régen vallási magyarázat világ ünnepei zsidó hagyományok zsidó vallás zsidó ünnepi szokások

    • Keresztény halottak napja
      A Keresztény Halottak Napja Évszakok ünnepei
    • Latin-Amerikai Holtak Napja
      Día de los Muertos: A mexikói Holtak Napja Évszakok ünnepei
    • húsvéti nyuszi hímes tojásokkal a tavaszi fűben
      Húsvét jelentése – mit ünneplünk valójában? Évszakok ünnepei
    • Imádkozó kéz előtt egy szelet kenyér
      Miatyánk, a kereszténység legfőbb imája? Imádságok
    • Zsidó ima héber szöveggel és Dávid-csillag szimbólummal
      Milyen imákat mondanak pészahkor? – rövid betekintés a széder estébe Évszakok ünnepei
    • Húsvéti tojásfestés asztalon tulipánokkal és festékekkel
      Miért mozgó ünnep a húsvét? Évszakok ünnepei
    • Széder esti ünnepi vacsora, mézbe mártják a maceszt
      Mi az a széder este? – a pészah legfontosabb családi ünnepe Évszakok ünnepei
    • A három fagyosszent és Szent Zsófia reneszánsz festmény stílusban ábrázolva
      Fagyosszentek és Fagyos Zsófia – miért féltek tőlük annyira régen? Tavaszi Ünnepek

    Navigáció:

    • Évszakok ünnepei
      • Tavaszi Ünnepek
      • Nyári Ünnepek
      • Őszi Ünnepek
      • Téli Ünnepek
    • Ünnepek a világ körül
      • Kínai ünnepek
      • Latin-Amerika
      • USA
    • Ünnepi hagyományok
    • Vallási ünnepek
      • Keresztény ünnepek
      • Zsidó ünnepnapok
      • Imádságok

    advent adventi gyertya adventi koszorú böjt családi ünnepek feltámadás főima gyermeknap Haggada Halloween Halottak napja Hálaadás húsvét Húsvét eredete húsvéti hagymányok húsvéti szokások húsvéti ételek húsvét ünnepkör kereszténység kivonulás Kína kínai locsolás macesz majális megváltás május 1 hagyományok májusi hagyományok má nistáná néphagyomány népi hiedelmek népszokások pészach pészach hagyományok szabadulás szentek széder este udvarlás régen vallási magyarázat világ ünnepei zsidó hagyományok zsidó vallás zsidó ünnepi szokások

    • Japán gyereknap – mit jelentenek a koinobori pontyok?
    • Fagyosszentek és Fagyos Zsófia – miért féltek tőlük annyira régen?
    • Anyák napja Magyarországon – az édesanyák ünnepe május első vasárnapján
    • Május 1 a világban – nem mindenhol ugyanazt ünneplik
    • Májusfa állítás jelentése és hagyománya

    Információk

    • Kapcsolat
    • Adatvédelmi tájékoztató
    • Impresszum

    Copyright © 2026 Ünnepnapok.