Miről szól az Advent, ez az eredetileg keresztény ünnep, ami ma már a csillogásról és a pénzköltésről szól?? Ez a több hetes karácsonyi időszak a várakozásról szól, amikor a keresztények Jézus eljövetelét, a megváltó megérkezését várják. Ma már nem hívő, de keresztény országban élő emberek is előszeretettel díszítik fel a lakásukat, és élvezik az esti sétákat a kivilágított városban, szívesen kortyolnak egy pohár forralt bort kellemes társaságában a karácsonyi vásárokon.
Mikor van Advent?
Advent 2023-ban december 3-án kezdődik, ez az Advent első vasárnapja. Kiváncsi vagy, hány nap van még Karácsonyig? Nézd meg a Visszaszámlálást!
2023 Advent vasárnapok tehát:
- Advent első vasárnapja: 2023. december 3
- Advent második vasárnapja: 2023. december 10
- Advent harmadik vasárnapja: 2023. december 17
- Advent harmadik vasárnapja: 2023 december 24 (Szenteste)
Kezdete mindig karácsony előtti négy vasárnap, vagy András naphoz (november 30) legközelebb eső vasárnap. Az Advent csak ritkán tart négy teljes hétig, az utolsó hét lehet akár egyetlen napos is, amikor Szenteste (december 24) vasárnapra esik, akkor ez egyben Advent negyedik vasárnapját is jelenti.
Mit ünneplünk Advent alkalmával?
VII Gergely pápa a 11. században 4 vasárnapban határozta meg az Advent időszakát. Egszen addig Vízkereszt napjáig (január 6-ig) tartó időszakot nevezték Advent-nek, ami jellemzően a felnőttek keresztelkedési ünnepe volt. Gergely pápa azonban csak a Karácsonyt megelőző négy hetes időszakot határozta meg, ahogy a Karácsony egyre fontosabb ünneppé vált. Ma már nem csupán keresztény vallási szokás. Az Advent a megtisztulás, csendes elmélkedés időszaka is. mindenki szívesen vonul vissza kicsit a felgyorsult világból egy kis évzáró értékelésre, vallástól függetlenül. Ilyenkor a remény, a szeretet, az emberi értékek felé fordulunk, és a szereteteinkkel együtt ünnepelünk.
Az Advent négy hetének jelentése
Advent négy hete alatt az Egyház lilába öltözik, ami a bűnbánat színe. A harmadik vasárnapon a lilát rózsaszín, az öröm színe váltja fel. (Az Adventi gyertyákról szeretnél többet tudni, olvasd el Meseláng: Adventi koszorú gyertyái cikket)
Első vasárnap a Hit
A bűnbánat,megtisztulás és várakozás kezdete. Ádámot és Évát is szimbolizálja, az első embereket a Földön, akiknek Isten megígérte a megváltást.
Második vasárnap békesség
ami a zsidó népet szimbolizálja, Jézus népét. Az egyházi liturgiában a megváltás reményére, az eljövendő világosságra, a Megváltó közeledésére helyeződik a hangsúly. Ez a gyertya szimbolizálja a Jézus születését megjövendölő prófétákat.
Harmadik vasárnap az örömé
Szűz Mária ünnepe, aki fiút szült az emberiség örömére. Színe a rózsaszín ez a pásztor gyertya, ami egyben a böjti időszak végét is jelenti az ortodox egyházban. Az Úr eljövetelének örömét jelképezi, ezért rózsaszín. Ekkor kezdődnek meg a hétköznapon tartott hajnali szentmisék, amiket rendszerint kis süteményt kínáló Agape követ, amit kisközösségekben a családok sütöttek előző nap.
Negyedik vasárnap Keresztelő Szent Jánosra utal
Ő a szeretet segítségével egyengette Jézus útját. A szín megint lila, tehát visszatér a bűnbánat, de a szeretet megosztása egymással is előtérbe kerül.
Az Adventi koszorú
A kör formájú adventi koszorú szimbolikus jelentése a folytonosságot jelképezi. Istennek nincs kezdete, sem vége, mindig volt és mindig lesz. A koszorú az örökzöld ágakkal az örök életet szimbolizálja, a négy gyertya pedig az Advent 4 hetét. Az első adventi koszorút a Németalföldön élő ohann H. Wichern evangélikus lelkész készítette. Egy szekér kerekét örökzöld ágakkal díszítette és 24 gyertyát erősített rá, majd minden nap meggyújtott egyet. A gyertyák a sötétség, az alvilág, a Sátán elleni küzdelmet szimbolizálják. Az egyre több meggyújtott gyertya az egyre növekvő fényt szimbolizálja, amit Isten az embereknek Jézus által ad.
Az Advent és a modern világ
Manapság a modern világ és az Advent értékei szembekerülnek egymással. A békesség, a befelé fordulás eltűnőben van, a külsőség a rohanás vette át a szerepét a lelki készülődésnek. A fogyasztói kultúra elterjedésével ma már a bőségről, és pénzről szól a karácsony, nem pedig a meghittségről.
Érdemes ezalatt a néhány hét alatt legalább néhány órát szakítani a lecsendesedésre, és az Advent szellemének megélésére. Nem szükségszerű, hogy az évnek ez az időszaka is rohanással, stresszel teljen. Kis lépésekkel, hosszan és lassan készülődve valóban megteremthetjük a békés és boldog karácsonyt, akkor is, ha nem zsúfoljuk tele a nappalit a becsomagolt ajándék dobozokkal.
Boldog karácsonyt, békés készülődést és meghitt ünnepeket kívánok!